Blog > Komentarze do wpisu
Łódź w 3D
Jest to dwusetny wpis na blogu. Wymyśliłem sobie zatem, że będzie inny niż wszystkie. A przynajmniej taki, jakiego jeszcze u mnie nie było. Będzie można zobaczyć Łódź w 3D ;)
Podobną rozrywkę zapewnia Fotoplastykon w Muzeum Kinematografii, ale od dziś i u mnie można będzie znaleźć takie atrakcje ;)
Jak to możliwe?
Dzięki fotografii stereoskopowej. Nie jest to bynajmniej nowość. Ba, istnieje nawet dłużej niż sama fotografia na błonie fotograficznej. 100 lat temu i wcześniej ludzie też tworzyli i oglądali zdjęcia stereoskopowe. Na czym zatem polega cała sztuczka?
Ano na tym, żeby zrobić dwa zdjęcia np. takie jak poniżej.

StereoFoto - Łódź Cmentarz Stary

Na pierwszy rzut oka wydawać się mogą identyczne. Tak naprawdę różnią się. Nieznacznie, ale jest to bardzo istotne. Zrobione są z lekkim przesunięciem. Wynosi ono w większości przypadków (gdy obiekty na fotografii znajdują się niedaleko od fotografującego) około 6,5 centymetra. Czyli mniej więcej tyle ile wynosi przeciętnie rozstaw ludzkich oczu. Ważne jest też, aby zdjęcia były w jednym poziomie.
Sceny statyczne można zrobić jednym aparatem, np. robiąc jedno zdjęcie, przesuwając kilka cm i robiąc drugie (dostępne są specjalne suwnice, w których można zamontować aparat na statywie i ułatwić sobie pracę). Jeśli jednak chce się fotografować obiekty w ruchu potrzeba nam czegoś więcej. Potrzebny nam aparat z dwoma obiektywami albo ze specjalną przystawką, która dzieli obraz na dwa i dzięki czemu możemy zrobić dwa zdjęcia jednocześnie. Ja używałem dwóch połączonych ze sobą Smien 8M:

Stereo Smiena 8m

Zaletą jest niewątpliwie to, że dzięki temu rozwiązaniu mamy naprawdę szeroki kąt widzenia, który zapewniają dwa obiektywy po 40mm każdy. Przystawki, jakie można kupić, zwykle nie dadzą takiego szerokiego kąta. No i jak przed chwilą wspomniałem, rozwiązanie to, daje możliwość fotografowania ruchomych obiektów.

Sposób w jaki mogę choć w małym stopniu pokazać Wam złudzenie 3D i zarazem udowodnić, że zdjęcia nie są identyczne, to animowany gif. Prawdę mówiąc to marna imitacja i uwierzcie, że z przeglądarką wygląda to inaczej i o wiele lepiej.

Stary Cmentarz w Łodzi w 3D


Można powiedzieć, że są i wady fotografowania tymi Smienami. Po pierwsze jest z tym trochę roboty, bo trzeba kupić film, wywołać go, zeskanować, później na komputerze wkleić obrazy w odpowiedniej kolejności we wcześniej przygotowany szablon, iść do labu i zrobić odbitki. No a później wystarczy tylko wyciąć i… jeśli ma się przeglądarkę 3D, można oglądać ;)
Tak naprawdę to Wam odpadnie kilka punktów, ale dokładnie opiszę to na końcu.

EC-1 Stereo


Pewną niedoskonałością tego rozwiązania jest też to, że jak to często bywało z produktami radzieckiej myśli technicznej, nie były powtarzalne. W efekcie tego, obiektywy się nieco różnią. Przy tych samych ustawieniach, jeden jest bardzo ostry, podczas gdy drugiemu tej ostrości widocznie brakuje. Tak samo z kolorystyką. Jeden daje zdjęcia bardziej kontrastowe i z ładniejszymi kolorami niż jego "brat bliźniak".
Tak naprawdę to nie trzeba się tym aż tak bardzo przejmować. Nasz mózg i tak jest na tyle sprytny, że patrząc w przeglądarkę, złoży sobie wszystko w jedną całość bez najmniejszego problemu.

Pasaż Rubinsteina w Łodzi w 3D


Pewnie już zdążyliście się zorientować, że jest tutaj pewien "haczyk". Otóż, jeśli chcecie w pełni zobaczyć efekt fotografii stereoskopowej, to niezbędna jest przeglądarka. Zapewniam, że warto. I już mówię dlaczego.
Po pierwsze nie trzeba wydawać na nią dużych pieniędzy. Ja swoją kupiłem tutaj. Jak widać koszt takiej to trochę ponad 12 zł. Z przesyłką wyjdzie około 25 złotych. Większym problemem jest więc oczekiwanie aż dojdzie paczka ;)
Po drugie i ważniejsze, obiecuję, że nie skończy się na tym jednym wpisie i co jakiś czas będę dodawał nowe paczki ze zdjęciami 3D do wywołania. Oczywiście nikogo zmuszać nie zamierzam, ale gdyby ktoś postanowił kupić przeglądarkę to proszę o info w komentarzu. Tylko raczej piszcie jeśli już kupicie a nie jeśli macie taki zamiar ;)

Stereo Smiena 8M

Przejdźmy do konkretów. A zatem instrukcja. Co trzeba zrobić, żeby zobaczyć miasto Łódź w 3D?
Najpierw kupujemy przeglądarkę. Później należy ściągnąć tę paczuszkę. Po rozpakowaniu znajdziecie piętnaście zdjęć stereo, jakie zrobiłem. Nagrywacie sobie je na Pendrive lub CD i zanosicie do fotolabu. Nic więcej z nimi nie musicie robić, są już specjalnie przygotowane do formatu 9x13. W labie mówicie: "Poproszę format 9x13 na błysku". Gdyby były jakieś dodatkowe pytania o format typu "Cyfrowy, analogowy czy z paskami?" Mówicie, że są przygotowane pod format 9x13 (dokładnie to 127x89 przy 300dpi) i to powinno wystarczyć. Ceny odbitek tego formatu kształtują się z reguły na poziomie 25 do 60 groszy za sztukę, więc za jakieś grosze wydrukujecie wszystko. Dlaczego błysk? Z doświadczenia wiem, że lepiej się ogląda. Papier jest bardziej gładki o jednolitej powierzchni.
Gdy już odbierzecie odbitki trzeba jeszcze obciąć wszystkie czarne powierzchnie dookoła, mają zostać tylko te dwa zdjęcia z białą oblamówką. Inaczej nie wejdzie do przeglądarki. I to tyle. Wystarczy rozsunąć trochę przeglądarkę, zdjęcie umieścić na tylnej ściance i spojrzeć przez szkiełka (im jaśniej dookoła tym lepiej). Poruszając wewnętrzną częścią przeglądarki w przód i w tył trzeba znaleźć punkt, w którym najlepiej widzimy efekt 3D i Voila!
Tym sposobem mamy własny mini-fotoplastykon w domu :)
Życzę przyjemnego oglądania i wypatrujcie kolejnych zdjęć w 3D, bo z pewnością się znowu pojawią.

Kilka przydatnych linków:
- Stereoskopia na Wikipedii
- Stereoskop na Wikipedii
- Blog o Stereoskopii i Stereoskopach
- Strona o fotografii Stereoskopowej
- Sklep m.in. z materiałami Stereo
- 150 lat stereoskopii


Jeśli spodobał Ci się ten wpis, polecam także:

Fotoplastykon z Muzeum Kinematografii 

piątek, 21 sierpnia 2009, snake-eyes

Polecane wpisy

Komentarze
yez.hodowca
2009/08/21 01:46:19
Brawo! Dwieście wpisów na karku i wciąż świeże pomysły!
A wiesz, że wcale nie potrzeba przeglądarki, żeby wydobyć trójwymiar z tych zdjęć? Wystarczy odpowiednio wytężyć wzrok, tak jak w modnych kiedyś pocztówkach z kolorowymi deseniami, w których ukrywał się jakiś 3D-obrazek. Wymaga to pewnej wprawy, ale mi się udało. Zrobiłem takiego zeza rozbieżnego, że lewa i prawa fotka zlały się w jedno i nagle cmentarz zrobił się autentycznie trójwymiarowy! Na początek można pomniejszyć sobie tą stronę (ctrl-minus), aby było łatwiej zebrać dwa zdjęcia w jedno. Polecam spróbować, efekt jest naprawdę świetny :-)
-
snake-eyes
2009/08/21 02:10:06
Masz rację. Tak też można. Jest tylko jedno ale... Ja nigdy nie umiałem zobaczyć tych ukrytych w deseniach obrazów :) Serio, nigdy mi się to nie udało. Oczywiście tutaj jest o wiele łatwiej bo widać obraz. Trzeba tylko odpowiednio spojrzeć aby obrazy się zjechały i nałożyły. Warto moim zdaniem zobaczyć ten filmik, tam wszystko jest ładnie wyjaśnione.
W każdym razie dużo wygodniej jest oglądać przez przeglądarkę. Dlatego uważam, że warto sobie taką kupić. Szczególnie, że ani wielki majątek to nie jest ani jakieś bardzo skomplikowane. Dzisiaj wszystko doniosą nam pod sam próg :)
-
bolas
2009/08/21 09:06:51
Świetny wpis na 200-tne urodziny :) Te okularki do oglądania myślę że kupisz bez większego problemu, w latach 30/40-tych fotki w stereo były hitem i sporo tego można znaleźć po aukcjach w sieci.
-
Gość: lodzioholik, *.internetdsl.tpnet.pl
2009/08/21 10:00:53
Świetny pomysł na urodzinowy wpis! Gratuluję i powodzenia przy kolejnych 200. ;-)
-
lavinka
2009/08/21 14:40:02
Pozostanę przy odbiorze internetowym animowanych gifów-już tu wyglądają fantastycznie :)
-
kubako
2009/08/21 15:45:06
Bardzo fajny pomysł! Super wpis!
-
2009/08/21 16:22:09
Podobają mi się twoje pomysły i to jak piszesz z detalami i "w pełni" o jakimś zagadnieniu :)

widziałam 3D tak jak napisał jeż, choć faktycznie musiałam zmniejszyć sporo stronę :) ale mi się udawało zobaczyć te obrazy w "Kwaku" czy "Zwierzakach" :D
-
Gość: jASiu, *.retsat1.com.pl
2009/08/21 16:52:27
w koncu moge zobaczyc o co w tym wszystkim chodzilo, swietnie wyszlo men :)
-
Gość: lodzguide, 91.193.160.*
2009/08/21 22:56:28
Rewelacja!!! Życzę kolejnych 200 tak świetnych pomysłów na kolejne 200 wpisów. pozdr.
-
2009/08/22 10:08:03
Gratulacje! Oby twój fotoblog rósł dalej i dalej tak zaskakiwał świeżymi pomysłami odwiedzających.
-
markus.kembi
2009/08/22 10:49:41
Maćku - jesteś geniuszem! :-D

Jeżu - to tak rzeczywiście może działać, ale p lepiej spróbować na wersji wydrukowanej, ewentualnie mocno zmniejszyć obrazek, ale wtedy odpowiednio mniej widać :-)
-
snake-eyes
2009/08/23 00:25:49
@bolas: w zasadzie to ja nie musze nic już do tego kupować bo mam stereoskop :)

@lodzioholik: a dziekuję, zobaczymy czy uda się dotrwać :)

@lavinka: mnie tam się średnio podobają. No ale jak się widziało je wcześniej przez to "magiczne pudełko" to inaczej być nie może ;) Ogólnie to nie oczekuje, że ktoś w ogóle kupi sobie ten stereoskop. No ale nic na to nie poradzę. Może chociaż potraficie sprawić aby oba te obrazy się zjechały.

@kubako: pomysł stary jak świat (no prawie) ;) a do wpisu przygotowwywałem się od dłuższego już czasu więc dzięki! :)

@a_in_wonderland: staram się opisać niektóre rzeczy w miarę dokładnie, a przynajmniej tak, że gdybym sam nie miał o tym pojęcia, to po przeczytaniu, wiedziałbym o co chodzi.
Szczęściarze z tych z Was, którzy potrafią to zobaczyć w ten sposób, ja mimo wielkich chęci nie potrafię :)

@jASiu: wpadniesz kiedyś do mnie to Ci pokażę jak to wygląda przez stereoskop :)

@lodzguide: Pomysłów jeszcze troche jest, gorzej ostatnio z czasem. No i coraz częściej gdy chcę dać wpis to zebranie materiału zabiera mi kilka dni :)

@lew_konia: Miejmy nadzieję, że tak też się stanie :)

@markus.kembi: Rozśmieszył mnie ten "geniusz" :) Geniuszem to mógł być Einstein albo Leonardo da Vinci... ;) Ale rozumiem, że Ci się podoba :) Niezmiernie mnie to cieszy :)

Dziękuję raz jeszcze wszystkim! :)
-
sikor-world
2009/08/24 10:12:20
Minęło kilka dni od umieszczenia tego wpisu na Twoim blogu.
Dokładnie 3 dni zajęło mi pozbieranie się z pozytywnego szoku by napisać komentarz.
Wpadłeś na bardzo fajny pomysł by pokazać Łódź inaczej niż zwykle.
Gratuluję pomysłowości i nowatorstwa w foto-blogowaniu.
-
snake-eyes
2009/08/25 00:26:20
Cieszę się niezmiernie Przemku, że aż tak bardzo Ci się spodobało. Przyznam szczerze, że czekałem z niecierpliwością na Twoją opinię i już zaczynało mi się trochę przykro robić :P bo pomyślałem, że nie skomentujesz. A nie ukrywam, trochę się narobiłem ;)
Każda opinia się dla mnie bardzo liczy.
Pozostaje chyba tylko życzyć sobie, żebym częściej mógł tak pozytywnie zaskakiwać.
Dzięki!
-
Gość: Sieku, *.toya.net.pl
2009/10/01 11:54:16
interesująca zabawka :)

Ode mnie:
Słowem wstępu
Od Kuchni
O mnie
Tapety na pulpit
Poradnik: Długie Czasy
Ja na Flickr (Darckr)


Kontakt ze mną:
maciekymail.com
www.snakeeyes.pl


RSS

Add to Netvibes

Czytają:Łódź - Europejska Stolica Kultury 2016

Grupa Pewnych Osób

Creative Commons