Blog > Komentarze do wpisu
A Tribute to Kodachrome
Jak wszędzie, także w fotografii są pewne prawidła, fakty z którymi się nie dyskutuje. Takim faktem jest to, że bez slajdu Kodachrome świat fotografii nie wyglądałby dzisiaj tak samo. Slajd, który zadebiutował w 1935 roku, przez wiele lat był jednym z najchętniej wykorzystywanych materiałów przez fotografów, którzy uwielbiali go za specyficzne kolory. Świat po prostu na Kodachrome wyglądał lepiej niż w rzeczywistości ;) Niestety wszystko ma swój koniec i firma Kodak w roku 2009, po 74 latach od rozpoczęcia produkcji postanowiła zakończyć produkcję. Powód jak zawsze ten sam, pieniądze. Obecnie udział filmu w rynku był na tyle mały, że Kodak musiałby dokładać do produkcji. Kodachrome dodatkowo wywołuje się w specjalnym procesie K-14, a jedyne miejsce certyfikowane przez Kodaka to w tym momencie Dwayne's Photo w Kansas, USA. I co ważne, tylko do końca roku bo później już nawet proces K-14 zostaje zakończony. Od czasu jak dotarły wieści, że to ostatni moment, bardzo chciałem jeszcze się choć na jedną rolkę załapać. Zgadaliśmy się z Bolkiem, który miał tak samo i pewnego dnia udało nam się kupić 6 przeterminowanych 3 lata rolek po 24 klatki Kodachrome 64 (po 3 na głowę).

Kodachrome

Ostatnio wysłaliśmy swoje filmy do Stanów. Nie powiem, żeby był to tani interes, ale przecież wiedziałem na co się pisałem a poza tym pomagała myśl, że więcej nie będę miał okazji tego zrobić więc raz można trochę "przepłacić". Z niecierpliwością śledziłem paczkę i jej losy aż w końcu wczoraj dotarła! Drżącymi z emocji rękoma otwierałem kopertę i aby czym prędzej włożyć do Cd-romu płytki ze skanami. Zdjęcia poświęciłem na sfotografowanie głównie rodziny, ale na kilku musiałem uwiecznić Łódź.
I teraz powiedzcie mi, jak Waszym zdaniem wygląda Łódź na Kodachrome? :)

Piotrkowska Nocą

Tuwima

Cmentarz Żydowski

Red Polonez

Ja Święta miałem w tym roku wcześniej, było warto! Boli jedynie to, że więcej nie będę mógł raczej tego powtórzyć.

 

czwartek, 02 grudnia 2010, snake-eyes

Polecane wpisy

Komentarze
bolas
2010/12/02 13:00:31
Z tym powtarzaniem to da radę myśle, tylko wywołanie już nie w Dwayne's Photo a ... własnoręcznie :) Mam kolegę, który odgrażał się poważnie całkiem, że potrafi ten proces przeprowadzić ponownie ;) Myślę, że sporo rolek Kodachrome zostanie na aukcjach po terminie, będzie mozna je jeszcze tanio kupować ... ;)
-
sikor-world
2010/12/02 13:36:09
Ten film ma świetne kolory!
Mam sporo odbitek w domu zrobionych z tego filmu po moim dziadku i tacie.
Macku, Łódź na tych zdjęciach jest tak realna ... taka rzeczywista!
Zaprezentowałeś zdjęcia miejsc, które dobrze znam i w 100% oddają rzeczywistość!!
-
2010/12/02 16:34:38
Fajnie kiedy wbrew logice i rozsądkowi wykorzystuje się szansę daną od losu :)

ja bym próbowała się zmierzyć z tym K-14 :) tak dla czystej satysfakcji :) jakby co polecam wiedzę Pana Stanisława Fitaka z Warszawskiego ZPAFu :)
-
2010/12/02 16:36:03
No i oczywiście pierwsza fota Łodzi super kolorystycznie! :) ten niebiesko -zielony !
-
monika.kielbowicz
2011/03/30 13:39:23
Jak wygląda? Niepowtarzalnie. Jeśli mam być szczera, to tak samo tęsknię za starymi kliszami, jak za filmami, których nie poddano obróbce cyfrowej. Najgorsze jest to, że dokonuje się ciagle takich profanacji.

Ode mnie:
Słowem wstępu
Od Kuchni
O mnie
Tapety na pulpit
Poradnik: Długie Czasy
Ja na Flickr (Darckr)


Kontakt ze mną:
maciekymail.com
www.snakeeyes.pl


RSS

Add to Netvibes

Czytają:Łódź - Europejska Stolica Kultury 2016

Grupa Pewnych Osób

Creative Commons