piątek, 30 maja 2008
Biała Fabryka Ludwika Geyera
Mieszcząca się przy Piotrkowskiej 282 Biała Fabryka została zbudowana w latach 1835 – 1837. Pierwsza maszyna parowa w Królestwie Polskim uruchomiona została właśnie tam. Można powiedzieć, że m.in. ta Fabryka rozpoczęła u nas proces zwany industrializacją.
Dzisiaj mieści się w niej Centralne Muzeum Włókiennictwa. Otoczenie sprawia, że jest to jeden z przyjemniejszych widoczków w Łodzi. Dodatkowo w tle widać wieże Kościoła św. Mateusza, którego wnętrze kiedyś pokazywałem, oraz Archikatedry.

Biała Fabryka Ludwika Geyera

środa, 28 maja 2008
Najstarszy kościół w Łodzi
Gdy pisałem o najstarszym łódzkim kościele powstało wiele nieporozumień. Tamten bowiem jest najstarszym wybudowanym w Łodzi. Ten natomiast został zbudowany w podłódzkiej wsi Mileszki. Dzisiaj jest to już jednak łódzkie osiedle a kościół znajduje się w granicach Łodzi. Kościół św. Doroty, bo o nim mowa, powstał w 1543 roku. Wcześniej jednak na jego miejscu stały inne świątynie. Ostatnia z nich spłonęła i wtedy powstał obecny budynek. Dziś znajduje się on przy najdłuższej ulicy w Łodzi - Pomorskiej pod nr 445.

Kościół św. Doroty

poniedziałek, 26 maja 2008
Outline Colour Festival
Międzynarodowy Festiwal Graffiti, bo pod taką nazwą znany był do tej pory, właśnie trwa. Zaczął się w sobotę na Dworcu Kaliskim i mimo tego, że na niebie było szaro to na murach królowały dziesiątki kolorów.

Outline Colour Festival czyli Międzynarodowy Festiwal Graffiti w Łodzi


Outline Colour Festival

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5

Ode mnie:
Słowem wstępu
Od Kuchni
O mnie
Tapety na pulpit
Poradnik: Długie Czasy
Ja na Flickr (Darckr)


Kontakt ze mną:
maciekymail.com
www.snakeeyes.pl


RSS

Add to Netvibes

Czytają:Łódź - Europejska Stolica Kultury 2016

Grupa Pewnych Osób

Creative Commons